Přejít k hlavnímu obsahu

Kaplička sv. Jana Nepomuckého na návsi v Dole

 

 

Obec Důl se nachází v kraji Vysočina v okrese Pelhřimov cca. 3 km jihovýchodně od Pacova.

Obec Důl na mapě ČR

 

GPS souřadnice: 49.452089N, 15.030082E

Katastrální výměra obce je 232,6984 ha (katastrální území Důl, 726290)

Obec leží ve výšce 520 m.n.m.

 

První, dochovaná, písemná zmínka o obci Důl je z roku 1542.

 

 

 

K obci Důl patří místní část s názvem Nová Ves a nedaleko od ní i několik chalup u drážního domku, což je oblast zvaná Kuňovka

 

Obyvatelstvo

Celkem má v Dole a místní části Nová Ves trvalé bydliště celkem 56 obyvatel, 32 mužů a 24 žen (hustota osídlení 24,50 ob./km2).

V roce 2022 je 41 obyvatel obce v produktivním věku, dojíždí za prací do Pacova, Proseče, Pelhřimova, Tábora, Humpolce, ale i do Brna, Prahy a Brandýsa n.L.

 

Kaplička svatého Jana Nepomuckého

K historickým památkám v obci patří kaplička svatého Jana Nepomuckého se sochou, obrazem a křížem uvnitř kapličky.

Kaplička prošla velice zdařilou rekonstrukcí, která je dílem dvou odborníků - pana Martina Hovorky a pana Pavla Fuska.

V sobotu 23.8.2014 proběhlo svěcení kapličky, kterého se ujal Mgr. Tomáš Hajda, administrátor farnosti Pacov. 

soška Sv. Jana Nepomuckého interiér kapličky Sv. Jana Nepomuckého v Dole

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další historické památky

Pokud pojedete hlavní příjezdovou cestou k obci, potkáte nejdříve po levé straně kamenný kříž cca 200m před značkou Důl a dále, pokud budete pozorní a cca 50m před značkou obce zastavíte a zahledíte se vzhůru do svahu, který máte po pravé straně těsně před odbočkou na polní cestu, železný kříž na kamenném podstavci.

kamenný křížželezný kříž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rybník Dolák

V katastru obce se 800 m na sever, pod kopcem v místě, kde se z Pošenské silnice odbočuje na Důl, nachází upravený rybník Dolák, který je v horkých, letních dnech vyhledávaným místem ke koupání a odpočinku.

Rekonstrukce rybníka Dolák byla provedena v roce 2009. V rámci rekonstrukce došlo k obnově dna, opravě výpustního čepu, vybudování patřičného mobiliáře a výsadbu veřejné zeleně. Obnova rybníka byla finančně podpořena z Fondu Vysočiny a dále se na projektu podílelo město Pacov, obec Důl a obec Pošná.

Rybník Dolák je jedním z mnoha prvků infrastruktury cestovního ruchu a to především díky své poloze. Nachází se u hlavního tahu cyklotrasy č. 321, která spojuje města Kamenice nad Lipou, Pacov a Načeradec.

 

rybník Dolák severně od Dolu

rybník Dolák

 

Rybníky a hasičská nádrž

V Dole se nachází jak větší, tak menší malebné soukromé rybníky a rybníčky, na které občas zavítá i ledňáček či volavka.

Přímo na návsi je hasičská nádrž a místní sbor dobrovolných hasičů pořádá pravidelně výlovy kaprů.

 hasičská nádrž

rybník u Papežů

 

rybník u Brávků

 

Krajina kolem obce

Obec je skryta před okolím řadou listnatých lesíků.

Vzrostlé stromy jsou i uvnitř obce, nevyššími stromy jsou dvě lípy, nedaleko za budovou místního úřadu. Výškou jim konkurují stromy lemující hráz rybníka za kapličkou.

dvě lípystromy za kapličkou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Důl je ze všech stran obklopen krásnou zemědělskou krajinou.

Západní část lemují louky podél Novodvorského potoka a z východu a jihu pole s remízky.

pole východně od Dolu

V důsledku kůrovcové kalamity byly zničeny rozsáhlé plochy vzrostlých smrkových porostů v širokém okolí. Pozitivem je, že se druhová skladba lesů začíná pomalu klonit ke své přirozenosti a začínají převládat listnaté a smíšené porosty s duby, buky, jedlemi, břízami, modříny, jasany, borovicemi, jilmy, javory, habry či olšemi.

louka nad Novodvorským potokem na západní straně Dolu

 

Třešňovka

V kopci jihovýchodně nad obcí směrem na Vrchy se nechází revitalizovaná třešňovka. V průběhu zimy 2014/2015 došlo k pokácení přestárlých stromů, o což se postarali obyvatelé obce. Během měsíce března v roce 2015 poté proběhlo zarovnání terénu včetně likvidace pařezů. O samotnou výsadbu nového ovocného sadu se postaral Sbor dobrovolných hasičů Důl společně s dalšími obyvateli obce. Mimo třešní se vysázely také hrušně, švestky a ořešáky.

Třešňovka

 

Vrchy

Pohled na obec z "vrchů" nad třešňovkou. Důl je z této strany skoro zcela skryt ve smíšeném lesíku.

vrchy

 

Turistika

Obec protíná cyklotrasa č. 321 z Jindřichova Hradce do Louňovic pod Blaníkem a modrá turistická stezka Pelhřimov - Mladá Vožice. 

V okolí naleznete několik turistických zajímavostí:

Hrad Kámen v obci Kámen, která je od Dolu vzdálena necelé 4km směrem na jih. Původně gotický hrad, jehož počátky spadají do 13. století. Je zde stálá expozice historických motocyků a bydlení a životního stylu v 19. století.

Muzeum Antonína Sovy v ulici Hronova 273 ve městě Pacov, které je 3km severovýchodně od Dolu. Zde je stálá expozice věnovaná básníkovi Antonínu Sovovi, stálá expozice obrazů akademického malíře Jana Autengrubera, historická expozice Pacovska a krátkodobé výstavy umění nebo regionální historie.

Pacovské parky - zámecký park a park Antonína Sovy. Klidové zelené plochy vhodné k procházkám a odpočinku na čerstvém vzduchu. V parku Antonína Sovy byl v roce 1934 vztyčen kamenný pomník, ve kterém je uložena urna s básníkovým popelem.

Městská památková zóna v Pacově, do které mimo jiné patří radnice č.p. 320. Vedle radnice se nachází škola č.p. 321 z roku 1881, fara č.p. 2, zámek, kostel sv. Václava a děkanský chrám sv. Michaela.

Barokní hříbek v Lukavci v zámeckém parku. V tomto dvouposchoďovém altánu ve tvaru hříbku žil po určitou dobu básník Antonín Sova. Dnes altán funguje jako památník. Lukavec je od Dolu vzdálen 16km.

Důl - turistická mapa